Leergang ErfgoedFilosofie

Van jou als erfgoedprofessional wordt vandaag de dag best veel gevraagd. Tijdens de leergang ontmoet je ervaren erfgoedprofessionals en behandel je samen erfgoeddilemma’s. Door tijdens deze leergang te reflecteren en een visie te ontwikkelen verruim je jouw blik op erfgoed.

Erik Boers

Alle informatie op een rij

Hier vind je alle praktische informatie in het kort.

Startdatum
21 maart 2025
Kosten
€ 3.850,00 (ex. 21% btw)
Doelgroepen
  • Medewerker gemeente, rijk of provincie
  • Medewerker erfgoedorganisatie
  • Adviseurs en architecten
  • Overige professionals
Docent
Erik Boers
Cursustype
Op locatie

Aanmelden is niet langer mogelijk

Andere vragen?

Wij beantwoorden ze graag! Als je twijfelt, kunnen we je ook helpen met het kiezen van een cursus die bij jou past.

Neem contact op

Waarom deze cursus?

  • Verbreed je blik rond actuele erfgoeddilemma’s
  • Leer en discussieer met 8 bijzondere masters uit de erfgoedsector.
  • Reflecteer op jouw professie en train je ‘overlegvaardigheden’ met de Socratische dialoog
  • Marielle Roks
  • Erik Boers
  • Leergang belletje

Wat je moet weten over deze leergang

Je werkt al jaren binnen het erfgoedveld en hebt behoefte aan verdieping. Herkenbaar? De leergang Erfgoedfilosofie biedt je dan een mooie kans op reflectie op jouw professie en een training in ‘vaardig overleggen’. Ook verwerf je actuele wetenschappelijke erfgoedkennis. Dit alles doe je samen met mede erfgoedprofessionals die jouw blik op erfgoed ook kunnen verruimen. Samen bezoek je erfgoedlocaties en discussiëren jullie onder begeleiding van Masters over diverse actuele erfgoedthema’s. Aan elke bijeenkomst is een opdracht gekoppeld. Je sluit de leergang af met het schrijven van een essay over jouw opgedane kennis en inzichten.

De leergang bestaat uit acht bijeenkomsten op locatie en staat onder leiding van filosoof Erik Boers en studieleider Frank Altenburg.

Programma

De cursus bestaat uit 8 bijeenkomsten: een startbijeenkomst, 6 cursusdagen en een slotbijeenkomst, allen op locatie. Hieronder tref je de data met onderwerpen en Masters.

Dag 1: 21 maart - Trends & Ontwikkelingen
Locatie: Rozet, Arnhem
Meester: Linde Egberts
Onderwerpen:

  • Ontwikkeling erfgoeddiscours en trends anno 2024
  • Grote transities: klimaat, energie, woningen/Omgevingswet
  • Integraal werken en participatie vanuit een brede blik

Dag 2: 10 april - Reflectie op Erfgoedwaarden
Locatie: Natuurmuseum, Tilburg
Meester: Joost Tennekes 
Onderwerpen:

  • Erfgoedwaarden
  • Gebiedsontwikkeling met erfgoed

Overnachting van 10 tot 11 april in Tilburg inbegrepen.

Dag 3: 11 april - Reflectie op de Erfgoedprofessie
Locatie: LocHal, Tilburg
Meester: Frank Strolenberg
Onderwerpen:

  • Reflectie op erfgoedprofessie en -vaardigheden
  • Erfgoed als doel of middel
    Extra: Rondwandeling door Spoorzone met Dirk van Alphen

Dag 4: 16 mei - Reflecties op Landschap en Ruimtelijke en Maatschappelijke Opgaven
Locatie: De Keuken van Hackfort, Vorden
Meester: Elyze Storms-Smeets
Onderwerpen:

  • Landschap tussen constante en verandering
    Extra: Rondwandeling over landgoed met Michiel Purmer

Dag 5: 20 juni - Wanneer is iets erfgoed? En wie bepaalt dat?
Locatie: De Windwijzer, Vlaardingen
Meester: Frank Bergevoet
Onderwerpen:

  • Streekmuseum Jan Anderson: wanneer wordt iets erfgoed?

Dag 6: 5 september - Ethiek en Erfgoed
Locatie: Museum Volkenkunde, Leiden
Meester: Karwan Fatah-Black
Onderwerpen:

  • Schurend erfgoed
  • Ethiek en erfgoed

Dag 7: 3 oktober - De Zoektocht naar een Integrale Erfgoedbenadering
Locatie: Amsterdam
Onderwerpen:

  • Integrale erfgoedbenadering
  • Erfgoed en maatschappelijke thema’s

Dag 8: 21 november - Slotbijeenkomst
Locatie: n.t.b.
Onderwerpen:

  • ErfgoedOntmoeting 2025
  • ErfgoedAcademie-lezing
  • Foto van groepsexcursie tijdens de participatie-labs, deelnemers op de rug gezien, lopend door een wijk
  • Museum Volkenkunde
  • Hackfort

Is de Leergang ErfgoedFilosofie iets voor jou?

Ben je een ervaren erfgoedprofessional met minimaal hbo-niveau en vijf jaar praktijkervaring? En op zoek naar meer diepgang in je erfgoedwerk? Dan is de leergang Erfgoedfilosofie iets voor jou. Of je nu werkzaam bent in de publieke of private sector, met het gebouwde, het landschappelijke en/of archeologische erfgoed werkt, de leergang is er voor iedere erfgoedprofessional die werkt op strategisch niveau. De groep is ieder jaar niet groter dan zestien personen. Ook starten wij altijd met een intakegesprek voor de toelating. 

ErfgoedOntmoetingen

Voor de alumni van de leergang organiseren wij 1 keer per jaar een ErfgoedOntmoeting. Met deze ‘Ontmoetingen’ bieden we je een moment om elkaar (weer) te ontmoeten, kennis en ervaring uit te wisselen. De volgende Ontmoeting is op vrijdag 14 november 2025. 

Leergang 2018
Essays

Inmiddels zijn er in totaal rond 130 alumni van de ErfgoedAcademie. Het resultaat van deze leergang zijn nieuwe, verrassende erfgoed inzichten, een netwerk en mooie essays als resultaat. Essays die we graag ook met andere professionals delen.

Erik Boers

Ontmoet de docent
Specialisme
Filosofie van management en organisatie
Social media

Mijn hart en ervaring ligt in het begeleiden van gewetensvolle gesprekken over thema’s die er echt toe doen. Die gesprekken geef ik vorm geïnspireerd op de klassieke Artes Liberales: dialectica, retorica, grammatica en ethica.

Erik ontmoeting

Niets spreekt vanzelf. Erfgoedobjecten spreken niet van zichzelf, maar ook de manier waarop erfgoedprofessionals menen daarmee om te moeten gaan is niet vanzelfsprekend.

Erik Boers Zelfstandig gevestigd filosofisch gespreksleider

Zijn deze cursussen ook iets voor jou?

Veelgestelde vragen

Bekijk alle veelgestelde vragen

Wij denken graag met je mee

Heb je nog vragen? Ons team vertelt je graag alles over deze of andere cursussen. 

Maak gebruik van onze jarenlange erfgoed-ervaring!

Neem contact op